








Z wykształcenia jestem biologiem (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Mieszkam na polskim biegunie zimna, w Suwałkach. Fotografuję od przeszło 40 lat. Głównym przedmiotem moich fotograficznych zainteresowań jest świat rzeczy małych, dlatego też gros czasu poświęcam makro- i mikrofotografii. Od 2009 roku oddałem się niemal wyłącznie tej ostatniej dziedzinie. Wprawdzie swoje pierwsze, czarno-białe, mikrofotografie wykonałem już w 1980 roku, jednak ze względu na ich słabą jakość, wynikającą z niedostatków sprzętowych i materiałowych tamtego czasu, zarzuciłem ten rodzaj fotografii na długie lata. Wraz z nadejściem epoki cyfrowej w fotografii powróciłem do dawnych zainteresowań, a wykonywanie zdjęć z użyciem mikroskopu stało się moją życiową pasją. Mikrofotografia jest bardzo szczególnym rodzajem fotografii. Pozwala eksplorować obszary większości ludziom niedostępne. Otwiera drzwi do zupełnie innego świata. Poprzez swoje zdjęcia pragnę uchylić również dla innych choć rąbka jego tajemnicy. Staram się, aby moje fotografie nie stanowiły wyłącznie dokumentu, lecz aby oddawały uczucia towarzyszące fotografowaniu oraz ukazywały niezaprzeczalne piękno mikrokosmosu. W swojej mikrofotografii wykorzystuję różne techniki oświetleniowe, od popularnego jasnego pola, poprzez ciemne pole, oświetlenie skośne, oświetlenie Rheinberga, polaryzację, DIC, kontrast fazowy, oświetlenie "epi", po techniki łączone. Dzięki specjalnym technikom oświetleniowym, wykonywane przeze mnie fotografie odznaczają się wyjątkowo bogatą kolorystyką. Posługuję się sprzętem wysokiej jakości. Podstawę stanowi Olympus BH-2, wyposażony w najwyższej klasy obiektywy planapochromatyczne. Aparaty fotograficzne to: Pentax K-1 (tzw. Full Frame, "pełnoklatkowy" o wielkości matrycy 24 x 36 mm) oraz Pentax K-5 (z matrycą APS-C). Moje mikrofotografie były publikowane w wielu wydawnictwach w Polsce i za granicą. Dzięki współpracy z agencjami fotograficznymi (Science Photo Library, Science Source, Diomedia, Bioshots) znajdują odbiorców w wielu krajach na całym świecie. Jestem autorem niemal 100 publikacji z zakresu fotografii, szeroko pojętej przyrody oraz mikroskopii optycznej. W 2015 roku ukazała się książka mojego autorstwa, poświęcona makro- i mikrofotografii pt. "Blisko, coraz bliżej. Od fotografii zbliżeniowej do mikrofotografii" (Helion 2015).
Jestem wielokrotnym laureatem międzynarodowych konkursów poświęconych mikrofotografii - Nikon Small World, Olympus BioScapes oraz CLose-up Photographer of The Year (w kategorii "Mikro)
W 2018 roku, w uznaniu za moje dotychczasowe osiągnięcia w mikrofotografii i całokształt twórczości w tej dziedzinie, zostałem przez organizatorów konkursu Nikon Small World uhonorowany, jako trzecia z kolei osoba, zaliczeniem w poczet Mistrzów Mikroskopii (Masters of Microscopy).
Swoje mikrofotografie prezentuję nie tylko w postaci różnych wydawnictw, ale również w formie wystaw, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych w kraju i na świecie. Realizuję też prelekcje dotyczące różnych aspektów mikroświata oraz pokazy mikrofotografii. Poza fotografowaniem prowadzę założoną przez siebie Pracownię Makro- i Mikrofotografii przy Suwalskim Ośrodku Kultury. Prowadzę również warsztaty z mikrofotografii i makrofotografii w miejscu zamieszkania. Zainteresowanych warsztatami, prelekcjami, czy pokazami mikrofotografii, a także ewentualnym zakupem moich fotografii zapraszam do zakładki Oferta. Poza niniejszą stroną, moje mikrofotografie można również zobaczyć na moim fanpage i na stronie marekmis.pl. Inną moją pasją jest mikroskopia optyczna i samodzielne budowanie miniaturowych mikroskopów. Dotychczas zbudowałem dwa takie mikroskopy, z których jeden został w 2006 roku zaprezentowany szerszej publiczności przez prof. Briana Forda z Cambridge, podczas dorocznego mitingu Inter Micro w Chicago w 2006 r.